ALDA powstała jako prywatna firma produkcyjna w 1978 roku w Sosnowcu. Od samego początku produkowano w ALDZIE artykuły gospodarstwa domowego, najpierw tylko z aluminium, potem, jako pierwszy producent w Polsce, artykuły ze stali nierdzewnej.

W latach 80-tych i na początku lat 90-tych, ALDA była jedynym producentem szybkowarów ciśnieniowych z aluminium i metalowych czajników elektrycznych (na polskim rynku były przedtem tylko czajniki emaliowane).

Obecnie ALDA zajmuje się produkcją czajników aluminiowych lakierowanych proszkowo na kilkadziesiąt kolorów oraz szerokiej gamy artykułów ze stali nierdzewnej w stanie wypolerowanym na wysoki połysk lub satynowanych.

ALDA jest niewątpliwie największym polskim zakładem produkującym czajniki przystosowane do kuchenek gazowych i elektrycznych. Produkuje również bezprzewodowe czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej.

Dział produkcyjny znajduje się od 1989r w Sławkowie w województwie Śląskim.

Wyroby ALDY są dobrze znane nie tylko w Polsce ale również w kilku krajach, do których są eksportowane miedzy innymi w Holandii, Anglii, Egipcie, Arabii Saudyjskiej, na Węgrzech, Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii oraz w Rosji.

Firma oprócz produkcji artykułów AGD świadcz usługi w zakresie przeróbki plastycznej blach oraz świadczy usługi lakiernicze ( lakierowanie proszkowe )